Recalificarea infractiunii in instanta de apel

27 noiembrie 2018 230

Salut, comunitatea yavo! Spuneți-mi, va rog: are dreptul instanta de apel sa recalifice infracțiunea in timpul deliberării? In prima instanta persoana a fost achitata. Instanta de apel, fara a instiinta ori a pune in discutie careva aspecte ale noii infractiuni, dupa ascultarea partilor pe vechea învinuire, a intrat in deliberare si a pronuntat o decizie de condammare, pe alt articol decat cel incriminat de procuror, mai putin grav. Codul prevede nu doar conditia ca sa nu fie agravată situația inculpatului, dar si conditia ca să nu-i fie lezat dreptul la aparare. Cum credeti, este o incalcare din partea Curtii de Apel sa nu asigure dreptul la aparare? Si ce presupune acest drept, cum el trebuia sa fie asigurat de instanta in asa caz? Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 2

  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
28 noiembrie 2018
  • Jurisconsult

Dl Veretco, consultați legea din Codul de procedură penală Articolul 413. Procedura judecării apelului
(1) La judecarea apelului se aplică regulile generale pentru judecarea cauzelor în primă instanţă, cu excepţiile prevăzute în Partea specială titlul II capitolul IV secţiunea 1.
(2) Preşedintele şedinţei... mai detaliat anunţă cauza ce urmează a fi judecată şi verifică prezenţa părţilor, apoi anunţă numele şi prenumele judecătorilor din completul de judecată, ale procurorului, ale grefierului, precum şi ale interpretului şi traducătorului dacă aceştia participă, ale apărătorului şi precizează dacă nu au fost formulate cereri de recuzare. După aceasta, preşedintele şedinţei verifică dacă părţile prezente au făcut alte cereri sau demersuri şi asupra lor instanţa de apel dă o încheiere.
(3) Instanţa de apel, la cererea părţilor, poate cerceta suplimentar probele administrate în primă instanţă şi poate administra probe noi.
(4) În cazul în care invocă necesitatea administrării de noi probe, părţile trebuie să indice aceste probe şi mijloacele cu ajutorul cărora pot fi administrate, precum şi motivele care au împiedicat prezentarea lor în primă instanţă.
(5) Preşedintele şedinţei oferă cuvîntul apelantului, intimatului, apărătorilor şi reprezentanţilor lor, apoi procurorului. Dacă între apelurile declarate se află şi apelul procurorului, primul cuvînt îl are acesta.
(6) Părţile au dreptul la replică cu privire la chestiunile noi apărute în procesul dezbaterilor.
(7) Inculpatul are cel din urmă cuvîntul.
(8) În şedinţa de judecată se întocmeşte un proces-verbal în conformitate cu prevederile art. 336.
[Art.413 în redacţia LP66 din 05.04.12, MO155-159/27.07.12 art.510; în vigoare 27.10.12]
Articolul 414. Judecarea apelului
(1) Instanţa de apel, judecînd apelul, verifică legalitatea şi temeinicia hotărîrii atacate în baza probelor examinate de prima instanţă, conform materialelor din cauza penală, şi în baza oricăror probe noi prezentate instanţei de apel.
(2) Instanţa de apel verifică declaraţiile şi probele materiale examinate de prima instanţă prin citirea lor în şedinţa de judecată, cu consemnarea în procesul-verbal.
(3) În cazul în care declaraţiile persoanelor care au fost audiate în prima instanţă se contestă de către părţi, la solicitarea acestora, persoanele care le-au depus pot fi audiate în instanţa de apel conform regulilor generale pentru examinarea cauzelor în primă instanţă.
(4) În vederea soluţionării apelului, instanţa de apel poate da o nouă apreciere probelor.
(5) Instanţa de apel se pronunţă asupra tuturor motivelor invocate în apel.
(6) Instanţa de apel nu este în drept să-şi întemeieze concluziile pe probele cercetate de prima instanţă dacă ele nu au fost verificate în şedinţa de judecată a instanţei de apel şi nu au fost consemnate în procesul-verbal.
(7) În cazul sesizării de către părţi a nerespectării termenului rezonabil de judecare a cauzei de către prima instanţă, instanţa de apel se expune şi asupra nerespectării acestui termen.
[Art.414 în redacţia LP66 din 05.04.12, MO155-159/27.07.12 art.510; în vigoare 27.10.12]
[Art.414 modificat prin LP44-XVI din 06.03.08, MO76-77/15.04.08 art.251]
Articolul 415. Decizia instanţei de apel
(1) Instanţa de apel, judecînd cauza în ordine de apel, adoptă una din următoarele decizii:
1) respinge apelul, menţinînd hotărîrea atacată, dacă:
a) apelul a fost depus peste termen, cu excepţia cazurilor prevăzute în art.402;
b) apelul este inadmisibil;
c) apelul este nefondat;
2) admite apelul, casînd sentinţa parţial sau total, inclusiv din oficiu, în baza art.409 alin.(2), şi pronunţă o nouă hotărîre, potrivit modului stabilit, pentru prima instanţă.
[Art.415 al.(1), pct.2) modificat prin LP66 din 05.04.12, MO155-159/27.07.12 art.510; în vigoare 27.10.12]
3) admite apelul, casează sentinţa primei instanţe şi dispune rejudecarea de către instanţa a cărei hotărîre a fost anulată. Rejudecarea de către instanţa a cărei hotărîre a fost anulată se dispune numai atunci cînd nu a fost citat inculpatul, nu i s-a asigurat dreptul la interpret, nu a fost asistat de un avocat sau au fost încălcate prevederile art. 33–35.
[Art.415 al.(1), pct.3) introdus prin LP66 din 05.04.12, MO155-159/27.07.12 art.510; în vigoare 27.10.12]
(2) Sentinţa poate fi casată numai cu privire la unele fapte sau persoane ori numai în ce priveşte latura penală sau latura civilă, dacă aceasta nu împiedică soluţionarea justă a cauzei.
(21) Judecînd apelul declarat împotriva sentinţei de achitare, instanţa de apel nu este în drept să pronunţe o hotărîre de condamnare fără audierea învinuitului prezent, precum şi a martorilor acuzării solicitaţi de părţi. Martorii acuzării se audiază din nou în cazul în care declaraţiile lor constituie o mărturie acuzatorie, susceptibilă să întemeieze într-un mod substanţial condamnarea inculpatului.
[Art.415 al.(21) introdus prin LP66 din 05.04.12, MO155-159/27.07.12 art.510; în vigoare 27.10.12]
(3) Decizia instanţei de apel este susceptibilă de a fi pusă în executare din momentul adoptării.
Articolul 416. Chestiuni complementare
Instanţa de apel, deliberînd asupra apelului, dacă este necesar, poate hotărî reluarea cercetării judecătoreşti, aplicarea dispoziţiilor privitoare la repararea pagubei, la măsurile preventive, la cheltuielile judiciare şi la orice alte chestiuni de care depinde soluţionarea completă a apelului.

3 ianuarie 2020