Recent am avut un accident

21 august 2017 92

La mine sub roti a cazut o doamna, care fugea pe traseu cu caruciorul dupa rutiera din partea stinga a masinii si sa impiedicat in caricior si s-a lovit la cap. Sedea culcata jos, eu fiind stationat cu semnalele de avarie pornite, 5-7 secunde am stationat pina a coborit sotia. La pornire, sigur eu m-am uitat pe oglinda si nu am vazut-o si nici inainte nu se vedea. Iese ca eu am trecut peste ea. A durat o sectiune de secunda si nici nu m-am pornit bine si am oprit. Am scos doamna de sub masina si i-am acordat primul ajutor: am sters-o cu batiste de unica folosinta, am spalat-o pe fata. Ea era in fire, dupa care striga scrietii numarul masinii. Eu nu am plecat nicaieri pina nu a venit politia. Am sunat la urgenta, a venit si a luat-o repede. Apoi am fost si am dat testele ca nu sunt in stare de ebrietate si nu am folosit substante toxice. Apoi am fost la Tighina si am scris explicatie referitor la caz. Azi plec la asigurator sa pun in evidenta problema si acolo despre cazul dat. Acordati-mi, va rog, un sfat: ce se poate intimpla, ca tare retraesc?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună seara!

Cel mai probabil vi se aplica o amendă și un anumit număr de puncte de penalizare sau chiar privarea de dreptul de a conduce mijlocul de transport pe o anumită perioadă de timp, în dependență de calificarea faptei de către organul care investighează cazul.

Succese!

23 august 2017