Recipisa fără înregistrare la notar

18 aprilie 2020 201

Bună! Dacă am vândut un bun material în rate prin recipisă, dar nu am înregistrat-o la notar, are această recipisa vreo valoare juridică?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Recipisa face dovada existenței câtorva relații juridice, obligaționale între părți.
Urmează a studia întreaga situație inclusiv textul recipisei.

18 aprilie 2020
  • Jurisconsult

Dl. Alexei, posibil în recipisă e menționat tranzacția făcută, în instanță ea are valuare, fără teamă, succese.

19 aprilie 2020
Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

De regulă recipisa are valoare, doar dacă nu merge vorba de un bun imobil (apartament, casa, teren etc.)

20 aprilie 2020