Recipisa pentru imprumut

14 februarie 2024 3

Buna ziua. Am dat cu imprumut o suma de bani unei persoane si imprumutatul a intocmit o recipisa in acest sens. In caz ca imprumutatul nu intoarce banii la timp, sau nu ii intoarce deloc, recipisa mentionata are vreo valoare in judecata, sau trebuie autentificata la notar?

Jurist comments 3

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua. Recipisa nu trebuie autentificată la notar.

15 februarie 2024
  • Jurisconsult

Buna Olga, eu vă atenționez, că nu este necesar autentificarea recipisei la notar. Există Codul civil, care preve termenul general de prescripție de 3 ani Articolul 391. Termenul general de prescripţie extinctivă
(1) Termenul general în interiorul căruia persoana poate să-şi apere, pe calea intentării... mai detaliat unei acţiuni în instanţă de judecată, dreptul încălcat este de 3 ani.
(2) Acţiunile privind apărarea drepturilor personale nepatrimoniale se prescriu numai în cazurile expres prevăzute de lege.

15 februarie 2024
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Recipisa se echivalează cu un contract de împrumut. Din acest motiv, recipisa trebuie să conțină elementele obligatorii ale unui contract: datele de identificare a părților (nume, prenume, IDNP, adresa), suma împrumutului cu indicarea în litere în paranteze a sumei și valutei, data întocmirii recipisei, termenul împrumutului,semnăturile ambelor părți).... mai detaliat De asemenea, copia buletinului de identitate ar fi bine de anexat.

15 februarie 2024