Recipisă privind reparația mașinii după accident

12 martie 2020 64

Bună ziua. Dacă cineva s-a angajat să-mi repare mașina (după un accident) în timp de o lună, fapt pe care l-a confirmat într-o recipisă și nu se încadrează în timpul acesta și nici jumătate de lucru la mașină nu-i făcut, are vreo valoare juridică recipisa dată? Și dacă are, unde pot să mă adresez? Mulțumesc!

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Sigur că are valoare juridică! Pentru început discutați verbal, după ce expiră termenul indicat în recipisă va trebui să expediați o notificare la domiciliu cu aviz de recepție, prin care să solicitați reparația automobilului într-un anumit termen, în caz contrar solicitați încasarea prejudiciilor (spre exemplu vă reparați singuri mașina și... mai detaliat solicitați încasarea acestei sume). Ulterior sunteți în drept să depuneți o cerere de chemare în judecată.

13 martie 2020