Recipisa și video

8 iunie 2018 58

Bună ziua. Am nimerit într-o situație foarte neplacuta. Pe data de 24.04.18, am dat unei persoane suma de 1.000 euro cu recipisa și video (avans pentru procurarea unui autovehicul adus din Germania). Această persoană a luat banii ca să-i transmită domnului care aduce mașinile, spunând ca este un prieten bun. Deja a trecut o lună și ceva, spune ca prietenul cela a luat banii și nu-i dă înapoi. Am apelat la poliție, polițistul a spus ca deoarece persoana în cauză a scris recipisa și video de confirmare - aceasta este cauză civilă. Doamna mi-a dat suma de 5.200 lei, restul ne tot amâna. În instanță de judecată nu prea dorim să mergem - e mult de umblat, dar dați-mi un sfat, va rog frumos!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua,
În cazul dat poliția nu are cu ce vă ajută, sunt relații civile și nu infracțiuni.
Cît privește posibilitatea de încasare a sumei, scuze, dar dacă amiabil nu este posibil de a se clarifica, atunci doar instanța de judecată vă poate ajuta, din păcate alt fel nu putem nici... mai detaliat sub o formă să constrîngem persoana.
Succese

8 iunie 2018