Reclama firmei amplasata pe camionul meu

17 octombrie 2019 45

Lucrez cu automobil meu de tip camion la firma "x". Mi-au spus in fata ca trebuie sa semnez un nou contract cu ei, potrivit caruia ei pot sa amplaseze pe automobilul meu reclama lor. Eu sunt impotriva si le-am explicat ca ei arendeaza masina si platesc pentru servicile de transportare a marfii. Daca vor sa semnez noul contract, sa introduca si punctul potrivit caruia firma "x" imi va achita lunar o suma pentru reclama amplasata pe masina mea. Ei mi-au zis ca daca refuz, ei reziliaza contractul actual cu mine. Spuneti-mi, va rog, eu am dreptate? Ei au dretul sa intrerupa contractul si sa ma elibereze din functia pe care o detin?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Nu, acesta nu este un motiv pentru care angajatorul poate desface contractul individual de muncă cu salariatul.
Amplasarea reclamei pe mijlocul de transport care îl iau în locațiune de la dvs trebui esă aibă loc doar cu acordul dvs, pentru o anumită remunerare.
Ați putea să prevedeți în contract de locațiune... mai detaliat a automobilului ca angajatorul să vă achite o sumă din contul căreia ulterior să scoateți acele abțibilduri lipite, să remediați diferențele de culoare care pot interveni cu timpul între spațiul acoperit și cel la vedere.

18 octombrie 2019