Reconectare la reteaua de gaze

1 noiembrie 2022 30

Bună ziua. Am fost deconectati de la reteaua de gaze din cauza neachitarii facturii. Am achitat datoria respectiva si ne-am adresat la Moldova-Gaz pentru a ne reconecta, dar acolo ne-au cerut sa achitam in avans 1.000 lei. Conform carui act se conduc acestia cand ne impun astfel de condiții? Conform punct. 92 din Regulament, consumatorul este in drept sa solicite reconectarea la reteaua de gaze dupa inlaturarea motivului care a fost cauza deconectarii. Mulțumesc anticipat,

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua, cerinta furnizorului este absolut legala, va indemn sa consultati HG nr.113/2019 din 19.04.2019, si anume pct.96, 97

Pentru intrebari suplimentare ma puteti contacta pe email : rotaru.help@gmail.com

2 noiembrie 2022