Reconstituirea unui act de stare civila

28 septembrie 2019 27

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, am dreptul sa solicit reconstituirea certificatului de casatorie al strabuneilor si daca pentru aceasta procedura am nevoie de avocat? Am sunat la judecatorie si nu au vrut sa ma informeze spunind ca am nevoie sa ma consult cu un avocat. Daca am dreptul sa cer reconstituirea, care este procedura si cam cit timp dureaza?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Pentru reconstituirea actelor de stare civilă este necesar să vă adresați la Oficiul stare civilă al Agenției Servicii Publice, cât și la subdiviziunea respectivă a Agenției Naționale a Arhivelor.
În scopul restabilirii unui act de stare civilă puteți acționa fie singură fie prin reprezentant care, nu neapărat că este avocat, pentru... mai detaliat aceasta fiind necesară eliberarea unei procuri.

28 septembrie 2019