Reconstructia unei cladiri cu scop comercial

24 octombrie 2017 46

Buna ziua! Vreau sa reconstruiesc un magazin care se afla in Chisinau. Care este procedura? Ma refer la ce fel de autorizatii sunt necesare, in ce acte normative sunt prevazute si daca se necesita acordul vecinilor in acest caz?

Jurist comments 1

Leonid Popescu
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua! Pentru a reconstrui magazinul este necesar sa va adresati la Primarie pentru a obtine certificat de urbanism pentru proiectare in care vor fi indicate prescriptiile pentru proiectare. In acest certificat va fi indicata si prescriptia referitor la acordul vecinilor. Dupa obtinerea cerificatului urmeaza sa pregatiti proiectul la... mai detaliat un arhitector licentiat si sa-l aprobati la primarie, solicitind totodata de la Primarie Autorizatia de constructie.
Aciasta procedura este reglamentata de legea privind autorizarea executării lucrărilor de construcţie nr. 163 din 09.07.2010.

25 octombrie 2017