Reconstrucția unie anexe existente pe hotarul vecinului

25 iulie 2024 0

Bună ziua. Avem o anexă construită mult timp în urmă chiar la hotar cu terenul vecinului. Acum dorim să o reparăm, mai exact să reconstruim peretele (cel de lângă hotar) care riscă să cadă. Vecinul insistă că nu putem reconstrui, că va chema poliția etc. și în genere să demolam anexa menționată și să construim alta la distanță de 3 metri de la hotar. Avem dreptul să reconstruim peretele, doar noi nu ridicăm o construcție nouă?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua. Codul urbanismului prevede că pentru reconstrucţie este necesar de autorizaţie.
Obţineţi autorizaţia şi deja nu vor apărea probleme, însă undeva vecinul ar avea dreptate.
Dar totul depinde de actele care le deţineţi.

26 iulie 2024
Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua, potrivit Codului Civil Orice construcție, lucrare sau plantație se poate face de către proprietarul terenului numai cu respectarea unei distanțe minime de 60 de cm față de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau regulamentul de urbanism, astfel încît să nu se aducă atingere... mai detaliat drepturilor proprietarului vecin.
În caz de nerespectare a distanţei prevăzute la alin.(1) şi (2), proprietarul vecin este îndreptăţit să ceară demolarea construcției sau scoaterea ori tăierea la înălţimea cuvenită a arborilor, plantaţiilor ori gardurilor pe cheltuiala proprietarului terenului pe care acestea sînt ridicate.

Corect a menționat dn avocat , obțineți autorizația, daca construcția respectă normele tehnice și legale nu vor fi probleme.

Însă cel mai bine, găsiți limbă comună cu vecinul, totuși urmează să trăiți o viață alături, succes)

26 iulie 2024