Recrut cu astm?

7 martie 2022 64

Buna ziua! Feciorul meu are astm. Poate fi luat la armata?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna Tatiana, nu. El este bolnav, de dorit să prezentați documentele de confirmare la centralele comisariatelor militare pentru a fi scos de la evidență.

8 martie 2022
Andrei Țurcan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua, necesită să prezentați documentele justificative, cartea medicală pentru ca feciorul să fie recunoscut inapt. La caz, dacă nu se stabilește din start starea inapt, atunci va fi efectuată investigația de comisia medicală pentru a face concluzia dată.
Astfel nu va mai fi necesar de făcut catedra militară... mai detaliat și nici nu va fi nevoie de căuta alte modalități de a evita serviciul militar de exemplu prin serivicul de alternativă, pacifist, civil etc.

9 martie 2022