Recrutarea in fortele armate

2 octombrie 2018 41

Un prietenul al meu are 21 de ani si este citat pentru recrutatare in fortele militare ale RM, insa el are o mama bolnava psihic, iar tatal lui a decedat. Are 2 frati de 30 si 31 de ani. Poate acesta sa solicite eliberarea de la serviciul militar? Daca da, atunci argumentati va rog detailat cum si in ce mod. Va multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

Conform art. 32, Legea cu privire la pregătirea cetăţenilor pentru apărarea Patriei:

Articolul 32. Scutirea de serviciul militar în termen
Este scutit de serviciul militar în termen cetăţeanul care:
a) a fost recunoscut, conform stării de sănătate, inapt pentru serviciul militar pe timp... mai detaliat de pace;
b) a absolvit cursul deplin de instruire la catedra militară;
c) este eliberat de la îndeplinirea serviciului militar din motive de conştiinţă;
d) şi-a pierdut tatăl (mama), fratele (sora) care au decedat în timpul îndeplinirii serviciului militar. Recrutul poate să nu se folosească de acest drept;
e) are antecedente penale nestinse sau nu a fost reabilitat, în modul stabilit de lege.

Articolul 33. Vîrsta-limită de încorporare în serviciul militar în termen
(1) Vîrsta-limită pînă la care cetăţenii pot fi încorporaţi în serviciul militar în termen este de 27 de ani.
(2) Cetăţenii care nu au fost încorporaţi în serviciul militar în termen pînă la atingerea vîrstei de 27 de ani sînt trecuţi în rezerva Forţelor Armate.

Deci, doar în una din situaţiile sus-menţionate, ceteţeanul este scutit de servicul militar în termen.

Servus

3 octombrie 2018