Recunoașterea sentințelor de către Republica Moldova

20 martie 2020 24

Aflându-mă în căutare de către autoritățile Moldovei, am avut judecată in Europa. Peste trei zile am fost eliberat de urgență pe motiv grav de sănătate, conform deciziei medico-legale. Am solicitat de la Ministerul Justiției din Moldova confirmarea sentinței, dar nu primesc al doilea răspuns din ianuarie. Avocatul spune că nu poate face nimic, alți avocați îmi propun strategii stupide. Cum pot obține confirmarea sentinței, pentru a o putea prezenta judecății? Cine mă poate ajuta?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Dl. Andrei, eu nu înțeleg ce confirmare trebue să vă prezinte Ministerul Justiției, instituția dată nu se ocupă cu așa ceva, DVS trebue să vă adresați la instnța, la care s-a găsit cauza penală spre examinare, nu mai instanța poate să vă prezinte în copii sentința. Avocatul DVS trebue... mai detaliat să se adreseze în instanță cu o solicitare, dacă el are mandatul anexat la cauza penală, avocatul v-a dus în eroare, spunînd că el nu poate să facă nimica, avocatul s-a spălat mînile. Instanța timp de o lună de zile trebue să vă prezinta în copie sentința, succese.

20 martie 2020