Recuperare permis după privare de 6 luni

29 august 2019 216

Bună ziua! La 01.04.2019, pentru încălcarea art. 233 alin. (1) Cod Contгavențional - Conducerea vehiculului în stare de ebrietate, a fost aplicată amendă de 350 unități соnvenționale, cu privarea de dreptul de а conduce vehicule ре un termen de 6 luni. Nu mi-e este clar dacă sunt diferențe în procedura de recuperare a permisului între cazurile de privare și cele de anulare a dreptului de a conduce și doresc să aflu care este procedura de redobândire a permisului în acest caz (examen pentru obținerea permisului auto? program probațional anti-alcoolic? certificat medical? certificat narcologic?). Mulțumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

După expirarea termenului de 6 luni, dvs urmează să vă adresați la autoritatea din care face parte agentul constatator care v-a ridicat permisul fiind nevoie să dețineți certificatul medical și narcologic și atât.

30 august 2019