Recuperarea banilor

11 februarie 2022 35

Bună ziua, stimați juriști! Am nevoie de ajutor și chiar de asistenta juridica în cazul în care se va ajunge la judecată. Am fost nevoit sa achit datoria altei persoane, ca să nu rămân fără automobilul pe care l-am cumpărat de la acea persoană fără să știu că automobilul era pus sub sechestru. Pot acum sa cer de la vânzătorul automobilului (eventual, prin judecată) banii achitați pentru stingerea datoriei?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna Victoria, da DVS sunteți în drept să ceriți prin judecată restituiți banilor cheltuiți pentru stingerea datoriei, de care n-ați știut.

13 februarie 2022
  • Avocat
  • Alte domenii

da......îmbogățirea nejustificată...dar trebuie detalii ce fel sechestru, cine l-a aplicat, există o hotărâre irevocabilă a instanței de judecată????

5 februarie 2023