Recuperarea banilor achitați cu titlu de amendă

16 aprilie 2020 52

Buna ziua. Mi-a fost aplicată o amendă, am pierdut examinarea contestației în judecată și am achitat amenda urmând indicațiile executorului judecătoresc. Am depus contestat la Curtea de Apel, care a întors dosarul la reexaminare. În urma acesteia, a fost casată prima hotărâre și anulat procesul-verbal prin care a fost aplicată amenda. Vreau sa știu de unde pot ridica banii achitați cu titlu de amendă. M-am adresat la același executor, dar nu mi-a dat nici o informație, doar mi-a zis ca nu el întoarce banii, ci statul, deși amenda am achitat-o la contul bancar pe care mi l-a dat el. Unde să mă adresez. Va mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
E vorba de bugetul de stat, prin intermediul Ministerului finanțelor.

21 aprilie 2020