Recuperarea banilor dați cu împrumut

4 aprilie 2024 3

Bună ziua. Am împrumutat unei cunoștințe 14.000 lei, iar aceasta a semnat o recipisă în acest sens. Împrumutatul nu a întors suma împrumutată. I-am scris o somație la domiciliu, însă persoana vizată este plecată peste hotare. Am ajuns în situația că trebuie să-l acționez în judecată pe împrumutat. Ce taxe de judecată trebuie să achit?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna! Taxa de stat va fi 1010 lei, plus taxa pentru asistena juridica pentru avocat. Principalul ca termenul de prescriptie nu fie expirat. Succese!!!

5 aprilie 2024