Recuperarea banilor de la avocat

19 februarie 2018 59

În iulie 2017 un prieten de al meu (21 ani) a fost călcat în mijlocul străzii de un automobil, care a fugit de la fața locului. Poliția l-a identificat pe făptas chiar în ziua aceea. Asta ca să stiți în linii generale cazul.
Totusi problema e alta. Până în prezent cazul nu este rezolvat, încă merge ancheta penală, se cam tergiversează. Problema constă în avocat. Părinții băiatului ucis s-au adresat la un avocat din Chisinau ca să îi ajute să câstige cazul si ca făptasul să primească o pedeapsă penală. Avocatul a luat de la părinți 6.000 lei. Însă din păcate el banii a luat, dar nu a fost niciodată în raion să vadă ce-i cu ancheta, cum merge treaba, adică să ofere o asistență juridică la fața locului, unde se desfăsura ancheta. Nu a făcut practic nimic.
Părinții băiatului l-au sunat acum si i-au spus că el nu i-a ajutat cu nimic si nici nu a venit la fața locului, chiar dacă promisese în repetate rânduri. Si evident că au cerut banii înapoi. Avocatul a spus că el totusi a trimis niste scrisori la raion, adică susține că tot a făcut ceva, chiar dacă efect nu a fost si nimeni nu stie de el. Părinții i-au spus că dacă nu îi întorc banii, se vor plânge la Asociația Avocaților (sau vreun organ de genul), la care el le-a trimis 3.000 lei înapoi. Totusi părinții doresc ca el să le mai întoarcă încă două mii fiindcă consideră că si o mie de lei e destul de ok pentru el fiindcă nu a făcut mare lucru.
Ce ar trebui să facă părinții ca să mai obțină încă 2.000 lei? Unde să se adreseze? Poate avocatul are dreptate? Expuneți-vă părerea, vă rog frumos.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Eduard,

În urma celor relatate de dvs, totuși, consider de cuviința să scrieți o plângere către Uniunea Avocaților din Republica Moldova și să anexați toate materialele probante referitor la cele spuse, ca ulterior, aceștia să decidă dacă se dovedește vinovăția avocatului menționat și să-l sancționeze unde veți putea în... mai detaliat continuare să vă adresați în judecată pentru a cere despăgubirile.

19 februarie 2018