Recuperarea datoriei

6 august 2019 58

Am o recipisa intocmita la notar intre mine si o persoana care imi este datoare suma de 40.000 lei. Daca el nu are nimic inregistrat pe el - nici auto, nici imobil - cum o sa-mi intoarca banii? Care e procedura?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Mai întâi urmează să-l acționați pe debitor în instanța de judecată pentru a obține un document executoriu care, îl veți înainta spre urmărire unui executor judecătoresc.

Referitor la întrebarea ridicată de către Dvs., răspunsul îl regăsiți în Codul de executare al RM care prevede următoarele:
Articolul 74. Modalităţile de executare... mai detaliat silită
Executarea silită se efectuează prin:
a) urmărirea mijloacelor băneşti (inclusiv în valută străină) în numerar ale debitorului;
b) urmărirea mijloacelor băneşti (inclusiv în valută străină) de pe conturile bancare ale debitorului;
c) urmărirea bunurilor debitorului prin aplicarea sechestrului pe bunuri şi prin vînzarea sau administrarea lor silită;
d) urmărirea salariului, pensiei, bursei şi altor venituri ale debitorului;
e) urmărirea mijloacelor băneşti (inclusiv în valută străină) şi bunurilor debitorului care se află la terţi;
f) ridicarea de la debitor şi predarea către creditor a obiectelor indicate în documentul executoriu;
g) alte măsuri prevăzute de lege.

http://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=112689&lang=ro

Succes.

7 august 2019