Recuperarea datoriilor

22 februarie 2022 81

Buna ziua. Am dat cu imprumut o sumă de bani unei persoana, am făcut recipisa pe un an. Au trecut deja 2 ani și nu-mi întoarce datoria. Cum sa procedez? E valabilă inca recipisa?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
potrivit regulii generale, valbil asemenea contract timp de 3 ani apoi o să pierdeți posibilitatea de a încasa prin judecată, cel puțin o să fie problematic.

pentru o soluție, puteți incepe cu notificarea persoanei prin intermediul unei scrisori cu aviz de recepție(ce confirmă faptul că persoana a primit scrisoarea)despre faptul... mai detaliat necesității restituirii sumei, dacă nu reacționează, vă adresați cu acțiune în judecată pentru încasarea forțată, care de regulă dă efecte.

23 februarie 2022