Recuperarea imobilului plătit de o persoană, dar înregistrat pe numele alteia

22 aprilie 2024 3

Bună ziua. Persoana X a dorit să cumpere un teren, dar din cauza că se afla peste hotare, a fost nevoită să întocmească o procură pe numele fiicei sale Y. În conformitate cu acea procură, Y a înregistrat pe numele său dreptul de proprietate asupra terenului procurat cu banii lui X. Acum Y intenționează să vândă terenul în cauză și să folosească banii astfel obținuți în scopuri personale. În această situație, X mai are vreo posibilitate să recupereze bunul imobil menționat și să înregistreze dreptul său de propriatate? Sau e totul pierdut și nu se poate face nimic? Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna A. tot depinde cum a fost întocmită procura și cu ce scop, e clar, că a fost întocmită cu scopul de a duce trtatative cu persoana, căruia era în gestiune pământul, despre înțelegerea ultimilor, vânzătorul n-a știut ce și cum. Știși ce, DVS vă referiți nu mai cu vorba,... mai detaliat nu se vede documentul - procura în ce mod a fost întocmită. De văzut, persoana Y a dispus de bani pentru a procura pământul, tot e o întrebare delicată, de unde a luat Y banii pentru a fi procurat pământul ( suma e delicată ). Eu propun ca persoana X să nu cedeze, să miargă în instanță și să dovedească poziția sa. Nu-i de dorit să fie angajat un avocat, ultimii sunt fățarnici, persoana Y se va stărui să-l atragă de partea lui în mod secret, de a nu-l defaima pe avocat. În țara noastră majoritatea avocaților sunt pijoni, majoritatea lucrează pentru bani în formă secretă .Lasă avocații să se supere pe mine, să-mi scrie diferite reproșuri, eu nu mă supăr pe ei să-i trimit mai departe, unii sau supărat, alșii au tăcut și acuma o să se găsească să-ni reproșeze, dar asta e chestia lor, Să fie sănătoși.

23 aprilie 2024