Recuperarea salariului

20 septembrie 2018 35

Buna ziua. In luna august, mai exact pe 24.08.2018, m-am eliberat din serviciu conform cererii personale din propria inițiativa. La momentul eliberării carnetului de munca, am fost rugat de către angajator sa aștept câteva zile salariul pentru luna iulie, indemnizațiile pentru concediul anual (2018) si respectiv salariu pentru zilele lucrate in luna august. La ziua de azi 20.09.2018, plățile menționate nu au fost achitate de către angajator. Întrebarea: cum pot proceda in această situație, respectând toate normele legale cu scopul de a recupera banii. Va mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Pentru început înaintați o cerere scrisă către angajator cu solicitarea de a fi achitate restanțele, daca nu are efect, înaintați o plîngere la inspecția muncii
https://ism.gov.md/ro/content/contacte

20 septembrie 2018

Va multumesc frumos pu raspuns. Ce fel de cerere urmeaza sa scriu? Va multumesc anticipat,

21 septembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

În adresa angajatorului o cerere în formă liberă prin care solicitați achitarea restanțelor în termen de xx zile.
Pentru inspecție, cerere tot în formă liberă, cu indicarea datelor angajatorului, info despre data eliberării si altă info ce considerați importantă cu anexa cerere prin care ați solicitat amiabil soluționarea situației.
Eventual,... mai detaliat conform codului muncii, pentru sumele reținute, aveți dreptul de a solicita încasarea și unei penalități ce constituie 0,3% din suma restantă pentru fiecare zi de întîrziere.

21 septembrie 2018

Buna ziua. Va multumesc frumos pu consultatie. Cu respect deosebit, Denis

21 septembrie 2018