Recuperea amenzii achitate si anulate de instanta de judecata

26 noiembrie 2020 160

Buna ziua, stimati juristi. Un an in urma am primit o amenda pentru geamuri cu pelicula la masina, cu ridicarea placutelor de inmatriculare. Nu am fost de acord cu procedura de constatare si intocmire a procesului verbal (transparenta la geamuri nu a fost masurata si alte nereguli la intocmire/constatare).
Am contestat amenda, dar dupa cateva luni de asteptare, nu am avut raspuns de la instanta. Am fost nevoit sa achit amenda deplina ca sa imi intorc placutele de inmatriculare si sa pot sa ma folosesc de masina.
Dupa mai mult de un an, recent am primit decizia instantei, precum ca nereguli la intocmire si constatare nu au fost, dar totodata am fost scutit de achitarea amenzii pe motiv ca a expirat timpul pentru contraventia data.
Care este procedura si daca e posibil de recuperat banii achitati pentru amenda de care am fost scutit?

Multumim anticipat!

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Vă adresați cu o cerere către autoritatea unde au ajuns mijloacele financiare, anexînd hotărîrea de judecată. Veți primi suma.

29 noiembrie 2020