Recuzarea avocatului

22 februarie 2024 3

Buna ziua. Poate fi recuzat avocatul pentru faptul ca apara in proces interesele unei persoane fizice care se afla in litigiu cu o persoana juridica, cu care avocatul in cauza a avut anterior contract de asistenta juridica, contract care insa a fost reziliat?

Jurist comments 2

Iulia Ghețivu
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua, potrivit Legii cu privire la avocatură, avocatul nu este în drept să acorde asistenţă juridică persoanei dacă: a) în cauza dată, el acordă sau a acordat asistenţă juridică unor persoane ale căror interese vin în contradicţie cu interesele persoanei în cauză.

22 februarie 2024
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua, recuzarea este o instituție specifică și poate fi aplicată doar în raport cu judecătorul, expertul, specialist, interpret, grefier. În cazul apărătorului, în cadrul procesului penal se poate solicita înlăturarea apărătorului din proces conform art. 72 CPP.

23 februarie 2024