Redobândirea casei - anularea mostenirii

9 iulie 2017 65

Bună ziua. Bunica mea a scris casa și tot ce are fiicei în testament scrie cu îngrijire. Fiica a murit 8 luni în urma și bunica vrea sa scrie moștenire pe alta fica care o îngrijește această perioadă. A dat în judecată pe data de 12 iulie este judecata dar s-a întâmplat un incident și ea a căzut și sa fracturat piciorul. Ajutați va rog cu un sfat. Ce trebuie sa facă? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună seara Carolina,

Codul Civil la art. 1468 stipulează că :
Testamentul nu are putere legală dacă unica persoană în a cărei favoare a fost întocmit decedează înaintea testatorului;

Astfel, bunica dvs poate întocmi un alt testament în care să stipuleze ca moștenitor pe cealaltă fiică.

Referitor la imposibilitatea bunicii de a... mai detaliat se deplasa și reprezenta în judecată, poate angaja un avocat pentru reprezentarea ei .
În cazul în care starea financiară nu vă permite, atunci puteți scri o cerere de amânare către instanța de judecată care a citat-o indicând motivul pentru care nu va putea fi prezentă, astfel, instanța va dispune ședința de judecată pentru o altă dată disponibilă care între timp bunica dvs își va reveni.

Succes și o seară frumoasă.

10 iulie 2017