Redobandirea cetatateniei romane de catre copii minori

23 decembrie 2019 90

Am depus dosarul de redobandire a cetateniei romine pe data de 11.09.2017, in care au fost inclusi 2 copii minori, iar in 2018 am nascut un copil care nu a fost inclus in dosar. Acum mi-a iesit ordinul, am depus dosarul pentru juramant, dar copilul nascut in 2018 nu a fost inclus. Cum pot redobandi cetatenia pentru copilul care s-a nascut dupa depunerea dosarului? Multumesc anticipat pentru raspuns!

Jurist comments 1

Adrian Oprea
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna ziua,

Este o procedură separată și urmează să depuneți o altă cerere pentru redobândirea cetățeniei române de către minor.

Mai multe detalii le găsiți la următoarea adresa: http://cetatenie.just.ro/index.php/ro/categorii-cereri/cet-minori/93-categorii-cereri/466-art-11-minori

24 decembrie 2019