Redobândirea cetățeniei române pentru copilul minor, atunci când mama copilului are cetățenie română, însă este divorțată de tatăl fără cetățenie

11 decembrie 2019 86

Este posibila redobândirea cetățeniei române pentru copilul minor, dacă mama copilului are cetățenie romană, însă este divorțată de tatăl fără cetățenie? Și dacă da, care este procedura?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Adrian Oprea
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna ziua,

În conformitate cu prevederile art. 11 alin. 2 din Legea cetăţeniei române nr. 21/1991, cu modificările şi completările ulterioare, în condiţiile în care minorul nu a dobândit cetăţenia română împreună cu părintele/părinţii şi, până la data de 25.09.2017, nu s-au întreprins niciun fel de demersuri având ca obiect înscrierea/transcrierea... mai detaliat certificatelor de stare civilă ale minorilor sau, după caz, înscrierea de menţiuni, părinţii sau, după caz, părintele care a obţinut cetăţenia română în conformitate cu art. 11 poate depune personal o cerere separată de dobândire a cetăţeniei române de către minor, ulterior dobândirii cetăţeniei române de către acesta.

Procedura propriu-zisă o puteti gasi aici: http://chisinau.mae.ro/node/1709

13 decembrie 2019