Redobândirea proprietății

23 ianuarie 2020 24

Buna ziua! Am o întrebare în privința unei fântâni arteziene care e amplasată în adiacentul casei noastre. Primăria afirmă că nu e proprietatea ei și nici alt proprietar nu este. Dar lotul respectiv a figurat 12 ani ca proprietatea noastră și noi am achitat impozitele. Acum întrebarea e: noi avem șanse de a reintra în posesie?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dacă dvs dețineți în continuare terenul pe care se află fântâna atunci se prezumă că sunteți și proprietarul fântânei. În caz contrar coordonați cu primăria soarta acesteia și cum ați putea intra în proprietatea acesteia.

23 ianuarie 2020