Reducere de cadre

3 octombrie 2019 90

Buna ziua! Intreprinderea la care activez prin cumul fuzioneaza prin absorbtie cu alta unitate. In caz ca functia pe care o ocup va fi redusa, o sa mi se plateasca 2 luni salariu mediu? Metionez ca la intreprinderea unde sunt de baza, sunt administrator fara salariu, adica impozite nu am achitat.

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

Conform art. 274, Codul Muncii:

Articolul 274. Indemnizaţia de eliberare din serviciu a salariatului angajat prin cumul
La desfacerea contractului individual de muncă cu salariatul angajat prin cumul, în legătură cu lichidarea unităţii, cu reducerea numărului sau a statelor de... mai detaliat personal sau în cazul încheierii unui contract individual de muncă cu o altă persoană care va exercita profesia (funcţia) respectivă ca profesie (funcţie) de bază, acestuia i se plăteşte o indemnizaţie de eliberare din serviciu în mărimea salariului său mediu lunar.

Mai multe detalii găsiţi aici: http://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=113032&lang=ro

Servus

4 octombrie 2019