Reducerea cadrelor

9 mai 2018 124

Buna ziua. La care indemnizatii am dreptul in urma reducerii?

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Avocat

Viorica, in cazul in care sunteti concediata in legatura cu reducerea numarului sau statelor de personal, Dvs beneficiati de garantiile prevazute la art. 86 alin. (2) (interzicerea concedierii anumitor persoane), art. 88 (procedura reducerii), art. 183 (dreptul preferential la mentinere la lucru), art. 184 (preaviz) si art. 186 alin. (1)... mai detaliat (indemnizatia de eliberare din serviciu) ale Codul muncii: http://lex.justice.md/md/326757/

In particular, ca urmare a concedierii in legatura cu reducerea trebuie sa primiti o indemnizatie egala cu marimea sumata a unui salariu mediu saptaminal pentru fiecare an lucrat la angajatorul respectiv, dar numai putin e un salariu mediu lunar si numai mult de sase salarii medii lunare. Pentru a doua si a treia luna dupa concediere, veti primi cite un salariu mediu lunar la respectarea anumitor conditii indicate in art. 186 alin. (1) lit. b) si c) din Codul muncii.

Salariu mediu se calculeaza conform acestui act normativ: http://lex.justice.md/md/294826/

9 mai 2018