Reducerea de 75% acordate cadrelor didactice tinere

26 septembrie 2019 61

Buna ziua! Sunt cadru didactic angajata din 02.09.2019. Mentionez ca am doar studiile medii de specialitate, si anume Colegiul Politehnic. La moment sunt studenta in anul 3 la Univesitatea pedagogica. Angajata sunt in baza adeverentei prezentate de la universitate. Intrebarea mea este urmatoarea: am dreptul sa beneficiez de reducerea de 75% acordate tinerilor specialisti in primii 3 ani de activitate? Mentionez ca activez la sat. Multumesc de receptivitate!

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Mihaela.

Codul educației prevede că în primii trei ani de activitate pedagogică, cadrele didactice din instituţiile de învăţământ general publice beneficiază de sprijin pentru inserție profesională, inclusiv de reducerea la 75% a normei didactice pentru un salariu de funcţie, precum şi de asistenţă din partea cadrului didactic mentor.

Prin urmare, din... mai detaliat circumstanţele descrise de dumneavoastră rezultă că ar trebui să beneficiați de o astfel de reducere.

Vedeți art. 134 din Codul educației: http://www.legis.md/cautare/rezultate/112493

29 octombrie 2019