Reducerea termenului de răspundere penală

31 mai 2024 3

Bună ziua. Sunt funcționar vamal și am fost condamnată la 3 ani de închisoare cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe un temen de 2 ani (care expiră la 14.10.2024). Totodată, mi-a fost anulat dreptul de a conduce mijloace de transport, fără indicarea termenului. Spuneți-mi, vă rog, dacă pot să mă restabilesc la serviciu, având în vedere prevederile art.15 alin.1) (b)? Pot să solicit in instanță anularea termenului condiționat și, eventual, ridicarea anulării dreptului de a conduce. Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buba dl, Chiriac, mai citiți încă o dată ce spune art. 15 CP și o să vedeți, că ceva ați încurcat. Ce se referă la pedeapsa penală, DVS n-ați indicat articolul din Codul penal pentru a vedea sancțiunea articolului, de a vă orienta, ce și cum. Conform CP, pedepsele sunt... mai detaliat diferite și sancțiunele sunt diferite, fiți mai concret. Vedeți singur la întrebare, nici răspunsul nu poate fi concret.

1 iunie 2024
  • Jurisconsult

Asta vă spune un fost anchetator de la procuratură, bine.

1 iunie 2024