Reexaminarea cuantumului pensiei alimentare.

4 august 2023 3

Buna ziua. In cadrul procesului pentru stabilirea pensiei alimentare, am incheiat cu mama copilului un acord de mediere. Instanta a evaluat intelegea intre parti si a fixat cuantumul pensiei alimentare in suma fixa lunara. Am achitat pensia timp de 7 ani pensia, fara nicio intarziere. Acum ma trezesc cu o cerere de chemare in instanta. Mama copilului cere sa platesc pentru perioada trecuta inca o suma imensa (cateva zeci de mii de lei). Cat de legala este este asemenea cerere?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
În cazul cînd aţi achitat regulat pensia de întreţinere stabilită de instanţa de judecată, soţia are dreptul să solicite instanţei modificarea cuantumului acestei pensii, însă modificarea va avea efect doar pentru plăţile de după data adresării în instanţă şi nu se răsfîng asupra plăţilor de pînă la data adresării... mai detaliat în judecată pentru modificarea cuantumului pensiei.

4 august 2023