Referitor la achitarea intretinerii copilului

23 aprilie 2019 62

Inca nu am divortat, dar am sedinta de judecata in mai 2019. In luna februarie i-am dat sotiei in numerar 25 procente din venitul meu, in martie si aprilie la fel. In luna mai vreau sa-i transfer oficial pe cardul bancar al sotiei 25 procente. Cum pot proba achitarea sumelor mentionate, sau ma vor impune sa achit inca o data incepand cu luna februarie? Daca, de exemplu, sotia refuza sa confirme ca a primit acesti bani? Cum sa achit ca apoi sa nu mai achit inca o data? Pot depune o cerere la lucru sa faca transfer oficial daca am doar baza legala de chemare in judecata?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Daca nu puteți confirma plata, atunci veți putea fi impus sa achitați repetat, e un resc.
Cel mai bine este de a efectua un transfer la contul soției cu mențiunea expres pentru ce se face plata.
Sau e posibil prin intermediul poștei cît și în numerat contra semnatură confirmativă a faptului... mai detaliat recepției sumei de catre soție.

24 aprilie 2019