Referitor la calcularea concediului de rand

26 iunie 2018 556

Bună seara. Concediile se pot calcula împreună cu salariul lunar? De exemplu. Am lucrat pina la 23.06. 2018 și de pe data de 25.06 sunt in concediul de rand pe anul 2017. Bonul a venit cu concedialele calculate împreună cu salariul pe luna iunie care inca nu sa incheiat.

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

Conform al. 1, 3, art. 117, Codul Muncii:

(1) Pentru perioada concediului de odihnă anual, salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu care nu poate fi mai mică decît valoarea salariului mediu lunar pentru perioada respectivă...
(3) Indemnizaţia de concediu se plăteşte de către angajator cu cel puţin 3 zile calendaristice înainte... mai detaliat de plecarea salariatului în concediu...

În link-ul de mai jos găsiţi cîteva exemple practice cum se calcualeză această indemnizaţie de concediu:

http://www.contabilsef.md/ro-calculul-indemniza-iei-pentru-concediul-anual-de-odihn-ru-calculul-indemniza-iei-pentru-concediul-anual-de-odihn-en-44555/

Servus

28 iunie 2018