Referitor la pasaportul roman

14 septembrie 2017 68

In curind diivortez, dar in luna octombrie sunt programata la Consulatul roman pentru a reinnoi pasaportul expirat. Pina atunci trebuie sa-mi fac adeverinta de divort romana, sau as putea depune actele cu adeverinta de casatorie romana existenta, fara a anunta despre divort?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna seara Marcela,
Daca considerati ca veti avea divortul pana la depunerea cererii de eliberare a passaportului biometric, atunci mai bine sa asteptati sa faceti mentiunea despre divort pe actul de casatorie. Daca depuneti mai inti cererea de emitere a pasaportului biometric, nu are sens sa anuntati autoritatile despre un... mai detaliat fapt inexistent. Ulterior, cind veti avea certificatul de divort moldovenesc, pur si simplu o sa mergeti la autoritatile romane si o sa faceti mentiune pe certificatul de casatorie.

14 septembrie 2017