Referitor la pensia alimentară

3 august 2024 0

Bună ziua! Sunt divorțată din data de 27 aprilie 2023. În tot acest timp am amânat cu pensia alimentară pentru cei doi copii comuni (născuți în 2010 și 2019) din motiv că locuim cu fostul soț în aceeași localitate, dar în case separate. Era posibil să merg la magazinul la care merge fostul soț ca să luăm produse pe datorie (datorie pe care el o achita mai târziu). De la magazin luam doar produse lactate, deoarece acolo nu vând fructe, legume și carne. cu alte cuvinte, tot ce venea de la soț semăna mai mult a dietă, ajutor am avut de la părinți. Situația a devenit puțin spus insuportabilă și am hotărât să plec din sat la părinți. Sunt în căutare de lucru acum, în sat graficul de lucru nu coincidea cu graficul transportului, sau eram nevoită să-mi las copii pe cont propriu de la șase dimineața, fostul soț desigur fiind indisponibil. Am incercat să vorbesc cu el despre pensia alimentară, dar mi-a zis că nu-mi dă mai mult de 3.000 lei/lună. Lucrează tractorist intr-o firmă și mi-a spus că primește 7.000 lei, dar eu sunt sigură că e o minciună, se cunoaște cu șeful, dar nu am dovezi. De curând a venit de la odihnă din Turcia. Inițial le-a zis copiilor că se duce la lucru la Bălți, dar ei au aflat peste 3 zile și vă imaginați ce crize cu plânsete am avut acasă. Nu mai menționez că înainte de a pleca nu ne-a lasat nici bani pentru alimente, nici produse. Ce drepturi am și ce aș putea face corect din punct de vedere jurudic? Nu vreau să lupt, nu mai am forțe, dar vreau dreptate! Mulțumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Diana, din mesajul publicat, eu așa și n-am înțeles, aveți DVS hotărârea de incasarea pensiei alimentare, DVS ați descris mult, și anume oprin ce ați trecut și totuși DVS aveți hotărârea despre incasarea pensiei, dacă da DVS sunteți în dept să ceriți să fie majorat incasarea pensiei,... mai detaliat asta e prevăzut în Codul familiei Articolul 110. Modificarea cuantumului pensiei de întreţinere stabilite de instanţa judecătorească sau scutirea de plata acesteia

În cazul în care starea materială sau familială a uneia dintre părţi s-a schimbat, instanţa judecătorească, luînd în considerare şi alte circumstanţe importante ale părţilor, este în drept, la cererea oricăreia dintre ele, să modifice cuantumul pensiei de întreţinere sau să-l scutească pe debitorul întreţinerii de plata acesteia. Pentru a obține așa ceva, trebuie de prezentat în instanță probe, că se necisită majorarea pensiei, eu sunt ferm convins, că DVS n-o să faceți așa ceva, de ce ? Nu știu. DVS v-ați expus despre durerea, care o aveți i punct. DVS trebuie să luptați pentru copii, banii o să fie incasați pentru copii, asta e viața și suația la ziua de astăzi.

4 august 2024

Bună ziua
Nu am hotărâre, intenționez să înaintez la judecată cerere pt pensia alimentară pentru 2 copii, până acum nu am dat la pensie
Din informațiile de pe internet referitor la pensia alimentară vreau să merg pe 1/3 din salariu mediu pe economie.

4 august 2024
  • Jurisconsult

D-na Diana, instanției îi tot una referitor la salariul DVS, ei emit o hotărâre din propria lor de ințiativă, DVS sunteți în drept să enițiați incasarea pensiei cu 3 ani în urmă, iarăși vă orientezi, trebuie de motivat, ce și cum. Eu vă propun să apelați pe viberul meu... mai detaliat de pe telefonul +37368669950 și noi vom discuta mai detailiat.

4 august 2024