Referitor la punctele de penalizare

10 februarie 2019 170

Buna! Am nevoie de ajutor: 2 zile in urma am primit o amenda (am depasit 15 puncte de penalizare). Agentii de patrulare mi-au zis ca urmeaza judecata si sa astept ca voi fi citat. Dupa calculele mele, imi iese ca peste aproximativ 2 luni vor expira 13 puncte. Daca eu as amana "motivat" judecatile pana la expirarea acestora, oricum voi fi privat de dreptul de a conduce?

Jurist comments 2

Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Silviu, salut!

Art. 36 alin. (2) din Codul contravențional prevede: „Dacă aplicarea sancţiunii în modul prevăzut la alin.(1) condiţionează acumularea a 15 puncte de penalizare, agentul constatator remite cauza contravenţională spre examinare în instanţa de judecată competentă, care, odată cu sancţiunea principală şi cu aplicarea punctelor de penalizare, aplică privarea de... mai detaliat dreptul special de a conduce vehicule pe un termen de la 6 luni la un an ca sancţiune complementară.”

Astfel, o dată ce s-au acumulat cele 15 puncte de penalizare a survenit condiția pentru privarea de permisul de conducere.

Amânarea ședințelor de judecată nu joacă nici un rol în această situație.

10 februarie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Există o șansă, anume să contestați procesul verbal care a fost întocmit și a cumulat cele 15 puncte.
Dacă vă reușește, atunci nu veți fi lipsit de dreptul de a conduce.
Contestația urmează a fi depusă în termen de 15 zile din momentul recepției procesului verbal
... mai detaliat Articolul 448. Contestația împotriva deciziei agentului constatator asupra cauzei contravenționale
(1) Contravenientul, victima sau reprezentantul acestora, procurorul, dacă este parte în cauza contravențională, în cazul în care nu sînt de acord cu decizia agentului constatator sau în cazul în care aceasta a fost emisă cu încălcarea normelor procesuale stabilite de prezentul cod, sînt în drept să conteste decizia emisă asupra cauzei contravenționale. Termenul de contestare a deciziei agentului constatator este de 15 zile de la data emiterii acesteia sau, pentru părțile care nu au fost prezente la şedința de examinare a cauzei contravenționale, de la data înmînării copiei de pe decizia respectivă în condițiile art. 4471 alin. (8).

Ca să scăpați prin tergiversare, unii judecători admit formatul propus de d-str, totuși pentru a avea 100% temei decîștig, urmează sa tergiversați cauza un an :)

10 februarie 2019