Referitor la un dosar penal clasat din lipsă de probe

4 martie 2017 140

Am depus o plângere la poliție pe baza încălcării ar.179 cod penal (Violarea de domiciliu), care a fost trimisă la procuratură. Cei din urmă au refuzat să trimită în judecată, motivând că sunt puține probe. Acum întrebarea mea este: pot cumva eu să intru în posesia acestui dosar ca să verific dacă martorul cheie nu și-a retras mărturia? Pentru că am bănuieli că a fost intimidat ca să-și retragă mărturia. Aș putea eu cumva să aflu? Dacă da, unde aș putea să mă adresez? Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

În calitate de victimă a unei infracțiuni, aveți dreptul să cereți de la procurorul care a dispus neînceperea urmăririi penale (sau, eventual, încetarea urmăririi penale) copia ordonanței respective și să luați cunoştinţă de materialele în baza cărora a fost emisă această ordonanţă. În cazul în care nu sunteți de acord... mai detaliat cu concluziile la care a ajuns procurorul (de exemplu, din cauza excluderii unor mărturii, ca în cazul Dvs.) puteți contesta ordonanța respectivă, în termen de 10 zile din momentul primirii acesteia, la procurorul ierarhic superior. Contestația poate fi depusă direct la procurorul ierarhic superior sau la procurorul a cărui ordonanță o contestați (și care este obligat să expedieze contestația superiorului său). Procurorul ierarhic superior va examina plângerea în cel mult 15 zile și va comunica decizia sa persoanei care a depus plângerea. Dacă nu sunteți de acord nici cu această decizie sau nu ați primit niciun răspuns la contestația depusă, puteți înainta o plângere la judecătoria în circumscripția căreia activează procurorul a cărui decizie sau lipsă de decizie o contestați. În contestațiile respective trebuie să indicați motivele pentru care nu sunteți de acord cu actele/inacțiunile contestate, elementele de fapt care, în opinia Dvs., nu au fost luate în considerație de procuror/organul de urmărire penală, alte probe (martori, înregistrări audio/video etc.) de care dispuneți sau pe care cunoașteți cum pot fi obținute.

5 martie 2017