Refinantarea creditelor

28 noiembrie 2023 3

Bună ziua. Am luat mai multe credite nebancare. Cat am lucrat, am achitat cu regularitate, dar dupa ce am ieșit in concediu de maternitate, lucreaza doar soțul si ii vine greu sa achite toate ratele. La unele credite, avem deja restante. Cum as putea lua un credit ca sa consolidez toate obligatiile si sa achit unui singur creditor? Am incercat sa apelam la cateva banci, insa ne-au refuzat. Ce putem face? Ne poate ajuta cineva? Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Liuba, te-aș sfătui să analizezi contractele de creditare care se află în derulare. Sunt sigur că sunt împânzite de clauze abuzive care pot fi declarate nule prin instanța de judecată. Astfel vei scăpa de povara achitării unor taxe adiționale abuzive și îți va fi mai ușor să achiți datoriile rămase.

28 noiembrie 2023