Refuz de a lua la evidenţă în policlinică o femeie insărcinată

22 noiembrie 2018 96

Bună ziua. Sunt însărcinată în luna a 7 și mi s-a refuzat punerea la evidenţă în policlinica nr. 8 din sec.Ciocana. Eram până acum la evidenţă la un alt spital, acum vreau să ma transfer pe sectorul unde locuiesc şi unde imi este viza de reşedinţă. Au dreptul să ma refuze?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

22. Medicul de familie este în drept să refuze înregistrarea persoanei pe Lista sa doar în următoarele cazuri:
1) persoana nu are locul de trai pe teritoriul atribuit pentru deservire IMS AMP;
2) numărul de persoane înregistrate pe Lista medicului de familie... mai detaliat depăşeşte normativul prevăzut de actele normative în vigoare, cu excepția când deservește mai multe practici ale medicului de familie, din cauza asigurării insuficiente cu medici de familie;
3) nu au trecut 6 luni consecutive din momentul ultimei înregistrări a persoanei la un medic de familie din cadrul unei IMS AMP, cu excepţia cazurilor când persoana a schimbat locul de trai.

Din ceea ce ati descris, reiese ca nu aveau dreptul sa va refuze.
Ati depus Cerere conform modelului?

Vedeti suplimentar aici Regulamentul:
http://lex.justice.md/md/368605/

22 noiembrie 2018