Refuz de întoarcere a bunului

17 octombrie 2018 43

Buna ziua. Cativa ani in urma am procurat un utilaj agricol care nu a fost supus înregistrării de stat și respectiv l-am transmis unui verișor de-al meu pentru efectuarea lucrărilor necesare, cu conditia ca venitul sa se împarta in mod egal. Nu am primit niciun ban in trei ani. Acum, cand am decis sa-mi întorc utilajul, varul refuza motivând ca atunci cand se defecta, procura piese noi și doar după ce-i achit cheltuielile îmi restituie bunul. Am depus plângere, iar procuratura a refuzat intentarea dosarului penal. Cum as putea proceda acum ținând cont ca acesta confirma ca l-am procurat eu? Va mulțumesc!

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Pai dacă există declarații și confirmare a faptului că bunul vă aparține, puteți înainta o cerere scrisă cu solicitarea de a întoarce bunul, contrar urmează să vă adresați în instanță pentru a obliga persoana în acest sens.
La acest capitol o probă bună ar constitui materialele de la organul de... mai detaliat urmărire penală.
Nu aveți obligația de a repara, mai mult ca atît puteți solicita compensarea cheltuielilor de reparație de la persoana ce deține bunul.

17 octombrie 2018
Sergiu A.

Situația este ca aceasta persoana a folosit bunul respectiv de aproape 3 ani și deci utilajul s-a uzat considerabil. Cu atit mai mult dacă ii solicit restituirea bunului prin judecată nu este exclus faptul ca voi primi doar carcasa din el. Ar fi posibila înaintarea in instanța de judecată a... mai detaliat cererii de încasare a contravalorii bunului și dacă da care sunt șansele?

17 octombrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Este posibilă solicitarea de restituire a contravalorii, problema e că, urmeaza a se face proba costului acestuia, adică urmează a se cumula probatoriu necesar pentru aceasta.
Cit privește posibilitatea de a fi restituită doar carcasa, urmează a se lua în calcul faptul că bunul urmează a fi restituit în forma/calitatea si... mai detaliat cantitatea inițială, în lipsa unui contract între părți, reiese că sa folosit de bun fără acord.

17 octombrie 2018