Refuz din partea unui parinte de a face acte pentru copil

7 iunie 2020 366

Am un copil si sunt divortata. Ma ocup de actele petru cetatenia romana si vreau sa includ copilul ca sa primeasca si ea cetatenia, insa am nevoie de declaratie din partea tatalui. El refuza. Cum sa procedez, unde sa ma adresez? E posibil sa obtin prin instanta de judecata o hotarare pentru a face acte de una singura? El refuza sa-mi permita sa-i fac copilului pasaport biometric sau sa dea declaratie pentru cetatenie etc. Exista vreo modalitate de a-l obliga sau a nu cere acordul lui?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Încercați solutionarea amiabilă a situației, contrar, în lipsa acordului fostului soț, la acest capitol va ajuta doar hotarirea instanței de judecată, care vine sa substituie acest acord, astfel nu veti mai intilni împiedimente.

8 iunie 2020
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Marina!

Pentru depunerea cererii de redobândire a cetățeniei române aveți necesitate de a consulta un avocat român cu acționarea tatălui copilului în instanța de judecată competentă din România, deoarece instanțele de judecată ale Republicii Moldova nu au dreptul de examina asemenea litigii întrucât se referă la orânduirea de drept intern... mai detaliat al unui alt stat!

Cât ține de perfectarea actelor de stare civilă, actelor de identitate și documentului de călătorie (pașaportului) acordul tatălui nu este necesar.
Accesați link-ul de mai jos și vedeți taxele și actele cerute de Agenția Servicii Publice la perfectarea pașaportului pentru minori, în dependență de vârsta acestora.

http://asp.gov.md/node/1446

Succes.

9 iunie 2020