Refuz la acordare credite

23 august 2017 138

Buna! Am asa o intrebare: in trecut am avut credite, printre care cu unul din ele am avut judecata, dar m-am achitat. Acum, cind am vrut sa iau credit toate bancile, mari si mici, imi refuza. Nimeni nu imi da, poate sa fie din cauza la judecata?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Legea privind contractele de credit dispune că în urma evaluării dosarului de credit și a bonității debitorului, creditorul poate acorda sau nu creditul solicitat.

Un motiv al refuzului ar putea fi cu siguranță istoricul raporturilor contractuale similare la care ați fost parte în trecut.

Dar acest impediment poate fi înlăturat... mai detaliat prin prezentarea unor informații extinse și credibile cu referire la sursa stabilă și suficientă de venit. Există însă posibilitatea că nu toate insttituțiile bancare vor reacționa pozitiv chiar și în astfel de circumstanțe.

Succese!

23 august 2017