Refuzul de a executa decizia penală irevocabilă

30 iulie 2018 26

Bună ziua. Vă rog să mă consultați: fiul meu în detenție a obținut decizie irevocabila privind dreptul la invatamant, cu obligarea institutiei penitenciare sa creeze conditii in acest sens. Exista o banuiala ca decizia nu va executata, dupa cum cunoastem Curtea Europeana prin prisma art. 6 apara dreptul oamenilor la executarea hotararii judecatoresti, considerand-o parte a procesului echitabil. La fel statul a adoptat Legea nr. 87 din 21.04.2011 privind repararea de către stat a prejudiciului cauzat prin încălcarea dreptului la judecarea în termen rezonabil a cauzei sau a dreptului la executarea în termen rezonabil a hotărîrii judecătoreşti.
Nu ne este clar, pana a ma adresa la CEDO suntem obligati sa depunem o cerere de chemare in judecata impotriva MJ, si sa asteptam decizia finala, apoi ne adresam? Sau ne adresam la CEDO concomitent cu inaintarea cererii impotriva MJ? Doar conform jurisprudentei CEDO, dupa ramanerea decizie irevocabile putem adresa cereri in termen de 6 luni. Cum ramane cu legea nr. 87 si folosirea obligatorie a cailor nationale de atac. Va rog sa ma consultati, ca sa nu gresim. Va multumesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Până la adresarea către CEDo urmează să irosiți toate căile de atac naționale, adică să vă adresați inițial în toate instanțele judecătorești moldave după ordinea lor ierarhică.

Dacă obțineți o hotărâre în favoarea dvs atunci puteți solicita despăgubiri în temeiul legii sus indicate de cătrre dvs sau puteți solicita în... mai detaliat aceași cerere de chemare în judecată și repararea prejudiciului cauzat.

31 iulie 2018
  • Jurisconsult

D-na Zinaida, eu vă aenîionez să faceţi cunoştinţă cu prevedrile art. 385 al. 5 CPP şi după aceasta să vă adresaţi la CEDO.

31 iulie 2018