Refuzul fostului soț de a da acordul pentru perfectarea actelor românești ale copilului

2 mai 2022 209

Bună ziua. Dețin cetățenie română și aș dori să-i fac actele și copilului meu minor. Sunt divorțată și tatăl copilului nu dă acordul pentru perfectarea actelor menționate. Cum pot obține acest acord? Doar prin instanța de judecată? Asemenea procedură judiciară, din câte înțeleg, trebuie să fie inițiată pe teritoriul României. Mă puteți ajuta în acest caz?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
dacă vorbim despre cetățeni a MD, procedura se inițiază în Republica Moldova, la depunerea actelor se anexează această hotărîre care înlătură necesitatea implicării tatălui.

4 mai 2022