Refuzul inlocuirii unui echipament electrocasnic

15 aprilie 2020 23

Ce tip de ehipamente intra in definitia de ”Electrocasnice/Produse de uz casnic”? Deoarece solicit de la un magazin sa-mi puna la dispozitie un alt echipament pe durata reparatiei celui defect, insa ei refuza.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Alexandru,

Legea prevede că în cazul produselor electrice de uz casnic, vînzătorul este obligat, la înaintarea de către consumator a cerinţei întemeiate, să pună la dispoziţia acestuia gratuit, în termen de 3 zile, pe perioada remedierii, un produs similar, suportînd cheltuielile de transport.

Astfel, legea menționează că trebuie să primiți... mai detaliat un produs similar, adică fix acelaș tip, model etc.

În caz de refuz, trebuie să vă adresați la Agenţia pentru Protecţia Consumatorilor cu o plângere, deoarece este o încălcare a drepturilor Dvs.

17 aprilie 2020