Refuzul respectarii graficului de vizitarea a copilului

24 august 2018 49

Buna ziua, va rog sa ma consultati. Sotia a dat la divort. La asistenta sociala s-a stabilit graficul. Am am acceptat ca o sa ma deplasez eu la copii la distanta de 120 km de domiciliu. Sotia a fost de acord. Acum cand a venit timpul, ea refuza categoric ca pana nu achit pensia alimentara din luna aprilie 2018 (hotararea judecatii care inca nu a intrat in vigoare si este atacata la Curtea de Apel). La asistenta sociala mi-au zis sa ma adresez in judecata. Intrebarea este eu pot sa ma adresez la orice alta judecata in afara de cea de la domiciliul ei? Multumesc.

Comentariile juriștilor 5

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
De fapt, dvs oricum o sa achitați suma ce a fost stabilita de către prima instanță, chiar dacă nu sunteți de acord!
Hotărârile privind încasarea pensiei de întreținere se execută imediat! Aceasta este o excepție de la regulă!
Vedeți prevederile art 256 Cod de procedură civilă al RM:
Articolul 256. Executarea imediată a... mai detaliat hotărîrii
(1) Urmează a fi executate imediat ordonanţa sau hotărîrea judecătorească prin care pîrîtul este obligat la plata:
a) pensiei de întreţinere;
b) salariului şi a altor drepturi ce decurg din raporturi de muncă, precum şi a indemnizaţiilor prevăzute de statutul şomerilor, în mărimea unui salariu mediu;
c) reparaţiei prejudiciilor cauzate prin vătămare a integrităţii corporale sau prin o altă vătămare a sănătăţii ori prin deces, dacă reparaţia s-a efectuat sub formă de prestaţii băneşti periodice;
d) unui salariu mediu pentru absenţă forţată de la lucru, în cazul reintegrării în serviciu.
(2) Hotărîrea judecătorească privind reintegrarea în serviciu a salariatului concediat sau transferat nelegitim urmează a fi executată imediat.

24 august 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Privitor la instanta competenta vedeți prevederile CPC al RM
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=348338

24 august 2018

Buna ziua, de fapt intrebarea era cum se procedeaza in cazul nerespectarii graficului stabilit?

28 august 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Igor,
Codul familiei - Articolul 64. Exercitarea drepturilor părinteşti în cazul cînd părinţii locuiesc separat
(1) Părintele care locuieşte împreună cu copilul nu are dreptul să împiedice contactul dintre copil şi celălalt părinte care locuieşte separat, cu excepţia cazurilor cînd comportamentul acestuia din urmă este în detrimentul intereselor copilului sau prezintă... mai detaliat pericol pentru starea lui fizică şi psihică.
(2) Părinţii au dreptul să încheie un acrod privind exercitarea drepturilor părinteşti de către părintele care locuieşte separat de copil. Litigiile apărute se soluţionează de către autoritatea tutelară teritorială, iar decizia acesteia poate fi atacată în instanţa judecătorească, care va emite hotărîrea respectivă. Părinţii pot, din iniţiativă proprie sau la recomandarea autorităţii tutelare teritoriale, să se adreseze unui mediator pentru soluționarea litigiului.

28 august 2018

Buna ziua Dl. Igor, de fapt doream sa stiu cum sa procedez legal in asa caz.
Citisem ca nerespectarea graficului chiar si se amendeaza.
A fost sedinta familiala la asistenta sociala, referitor la stabilirea graficului. Am cedat si am fost de acord sa merg eu saptaminal la distanta de 120 km p/u... mai detaliat cateva orea sa fiu cu copii. Fosta sotia a dat acord. La o saptamina am sunat cu o zi inainte ca o sa vin la ora stabilita, la carea ea a refuzat categoric. Am sunat la doamna care a intocmit graficul de la asistenta sociala, la care am primit un raspuns "agresiv" de genul : "ce vreti de la mine ,- eu lucrul mi l-am facut;- mergeti in judecata".

28 august 2018