Refuzul tatalui de a elibera declaratia cu privire la perfectarea actelor romanesti ale copilului care detine si cetatenie romana

26 octombrie 2019 265

Buna ziua. Sunt intro situatie dificila. Sunt deja 3 ani de cand am divortat, copilul comun are domiciliul stabilit cu mine. Din cauza relatiilor ostile cu fostul sot, nu pot sa obtin o declaratie ca imi permite sa-i perfectez copilului pasaportul romanesc si sa-i stabilesc domiciliul permanent in alta tara. Tatal copilului achita pensia alimentara stabilita de instanta si atat, cu copilul nu se vede de aproximativ 2 ani, nu participa la educatia acestuia si nici nu se intereseaza de soarta acestuia. Am incercat sa inaintez actiune in instanta de judecata, dar mi s-a refuzat pe motiv ca nu se refera la actele moldovenesti.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna

Privitor la stabilirea domiciliului permanent al minorului peste hotare solicitati eliberearea declarației legalizate notarial, iar în cazul unui refuz adresați-vă în instanța de judecată.

În privința actelor de identitate românești adresați-vă instanței judecătorești competente din România.

27 octombrie 2019